USG jamy brzusznej przy podejrzeniu chorób nerek – wczesna diagnostyka ma znaczenie

Ból nerek często świadczy o poważnej chorobie, dlatego nigdy nie powinno się go ignorować. Niepokojący jest zarówno ból ostry, jak i ból przewlekły, i nawet jeśli są to dolegliwości mylone z bólem pleców lub brzucha, to i tak warto się wybrać do specjalisty po diagnozę. W szybkim rozpoznaniu choroby szczególnie przydatne okazuje się USG.

Skąd się bierze ból nerek?

Czasami ból nerek rzeczywiście nie musi być powodem do dużego niepokoju, bo może wynikać np. z przewiania pleców albo zmian hormonalnych przed miesiączką – taki ból, nawet jeśli jest silny, trwa krótko, i zwykle nie prowadzi do groźnych powikłań. Jeśli jednak dolegliwości nie ustępują po kilku dniach albo co chwila nawracają, konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Ból ostry to najczęściej kolka nerwowa, która świadczy o kamicy nerkowej. Bóle tępe wywoływane są głównie przez stany zapalne, zakażenia oraz zmiany w nerkach (np. torbiele albo guzy nowotworowe). W przypadku choroby nerek ból rzadko kiedy jest jedynym objawem – dochodzi do tego m.in. gorączka, zmiana koloru moczu, zbyt częste albo za rzadkie oddawanie moczu, ból podczas mikcji, osłabienie organizmu, obrzęki.

Jak wygląda USG jamy brzusznej?

USG, które wykonać można np. w Poradni Ultrasonografii w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed, to nieinwazyjne badanie, które pozwala z wysoką dokładnością ocenić stan narządów wewnętrznych. Przy podejrzeniu chorób nerek przeprowadza się USG jamy brzusznej, podczas którego lekarz ocenić może także stan pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony oraz wątroby.

Badanie USG dostarcza wielu ważnych informacji o stanie zdrowia pacjenta – udaje się m.in. określić kształt, wielkość nerek i szerokość ich miąższu, wykryć torbiele, guzy, kamienie nerkowe, złogi w układzie moczowym albo stany zapalne. Prócz tego USG sprawdza się w diagnozowaniu i monitorowaniu zmian nowotworowych w nerkach.

Jak się przygotować do USG?

Dzień przed badaniem pacjent powinien przejść na lekkostrawną dietę, zaleca się także przyjęcie leku usuwającego powietrze z przewodu pokarmowego. Na badanie trzeba przyjść na czczo, przed badaniem nie jeść  min 5h i dodatkowo pić dużo wody niegazowanej, nie wolno też żuć gumy. Dla skuteczniejszej oceny narządów wewnętrznych wskazane jest wypróżnienie przed USG, ale pęcherz powinien być wypełniony.

Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/320825,bol-nerek-przyczyny-gdzie-bola-chore-nerki

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-wydalniczego,bolace-nerki-to-sygnal–ktorego-nie-mozesz-ignorowac–co-oznacza-bol-nerek-,artykul,82517315.html